Tuon voisi ottaa vaikka v*ttuiluna, mutta pitää kyllä kokeilla määrätietoisemmin.Mjölnir kirjoitti: laita vaikka 60 kg lämmittelypainoksi

Valvoja: Valvoja
Tuon voisi ottaa vaikka v*ttuiluna, mutta pitää kyllä kokeilla määrätietoisemmin.Mjölnir kirjoitti: laita vaikka 60 kg lämmittelypainoksi
En!MarkkuT kirjoitti: Minullakin jää ainakin tuon 5 cm irti ilman tankoa, mutta tangon kanssa saan ihan kohtuu hyvän asennon. Pitkä käsivarren luu suhteessa olkavarteen on vissiin aika hankala tämän suhteen. Oletko varma, että kirraa jostain mitä ylipäätään voi venyttää?
En käytä. Voisi ehkä kokeilla noita joskus, jos saan joltain lainaan.obmijoy kirjoitti: käytätkö rannesiteitä
ne auttaa eli tukevat rannetta jolloin venytys kohdistuu kyynärpäiden noustessa ylös kiertäjäkalvosimiin
Sitä, että olisi edes sentti sormea tangon "toisella puolella". Nyt se jää aivan sormenpäiden päälle. Tuosta on aika vaikea (minun tekniikalla) saada tankoa hallintaan, jos tarkoituksena on lähteä työntämään.Mjölnir kirjoitti: Mitä tarkoitat "jonkinlaisella otteella". Esim mulla ei ole käsi nyrkissä silloin kun tanko on rinnalla, vaan tanko on sormien päällä.
Ok. Tuota otteen levennystä mietinkin tuolla aiemmin. Viime reenissä tuli kokeiltua ja kyllähän se auttoi. Pitää jatkaa harjoittelua, samoin tuota ponnautusta pitää kokeilla.MarkkuT kirjoitti: Mulla on rinnallevedon jälkeen ylös kyykätessä ihan sormien päillä. Kyykyn ylävaiheessa pompautan tankoa sen verran, että saan vähän levennettyä otetta ja paremman otteen tangosta työntöä varten. Kannattaa kokeilla eri tavoilla. Varsinkin tuo otteen levennys paransi mun työntöä huikeasti.
Kyllähän painonnostajan tärkein apuliike on kyykky, edestä ja takaa. Seuraavana tulevat varmaankin tempaus- ja työntövedot. Edellä mainittuja näkee käytännössä kaikkien nostajien reenaavan säännöllisesti.Mika kirjoitti: @markkut (ja muut painonnostoa harjoittelevat), millaisia harjoitteita varsinaisten pääliikkeiden lisäksi suosit salilla? Miten muut seurasi jäsenet harjoittelevat?
Tuossa pari eri tapaa tehdä tempausvetoja:Mika kirjoitti: Kiitoksia. Millaisia ovat työntö- ja tempausvedot? Pudotusvala lienee se liike, joka aloitetaan niskan takaa punnerruksella ja samanaikaisella kyykyllä, vaiko?
Nuorempana ja taas. Hauista on itellä aivan pakko treenata, vaikka itse koinkin sen turhana noin muuten. Teenkö sitten esim leukoja tai soutuja liiaksi kädellä on toinen asia.MtJ kirjoitti: Markku, mulla on ollut nuorempana tuota täsmälleen samaa ongelmaa. Välillä oli kyynärtaive niin hiton kipeä.
Bodybuilding – two muscle groups at the end of each workout, each exercise done 6 sets to failure or boredom.